Gabinety Specjalistyczne "Pro Femina"
zdjecie0.jpg.jpgzdjecie1.jpg.jpgzdjecie2.jpg.jpgzdjecie3.jpg.jpgzdjecie4.jpg.jpgzdjecie5.jpg.jpgzdjecie6.jpg.jpg
ZDROWIE
MACIERZYŃSTWO
URODA

 Laser frakcyjny CO2 Edge ONE w ginekologii

Zabiegiem, który jest mało inwazyjny, a przynosi efekty zarezerwowane do tej pory dla leczenia chirurgicznego jest laser frakcyjny CO2 (Edge ONE), który w trybie pracy Ultra Mode stosowany jest do zabiegów tj. :

  • rewitalizacja pochwy (odmładzanie)
  • plastyka warg sromowych
  • leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu
  • usuwanie brodawek sromu

Utrata napięcia tkankowego ścian pochwy tzw (VRS vaginal relaxation syndrome) oraz skóry sromu jest zjawiskiem powszechnym, prowadzącym do zmniejszenia komfortu seksualnego kobiet i ich partnerów. Innym problemem związanym podobnie jak VRS z przebytymi porodami i starzeniem się tkanek jest wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Konwencjonalne podejście w rozwiązywaniu tych problemów obejmuje postępowanie nieinwazyjne: kremy z estrogenami, ćwiczenia mięśni dna miednicy, ćwiczenia Kegla - jednak ich skuteczność jest ograniczona. Leczenie inwazyjne to w przypadku VRS klasyczne operacje plastyczne pochwy i krocza, które przy braku wyraźnego obniżenia narządu płciowego wydają się być postępowaniem zbyt inwazyjnym i jak każde leczenie operacyjne związane są z powikłaniami. Podobna sytuacja dotyczy wysiłkowego nietrzymania moczu, gdzie leczenie zachowawcze takie jak: trening pęcherza moczowego, fizykoterapia i wspomniane wyżej ćwiczenia przynoszą jedynie ograniczony efekt a leczenie operacyjne szczególnie w przypadku kobiet młodych z I stopniem wysiłkowego nietrzymania moczu wydaje się być postępowaniem nadmiernym.

Rozwiązaniem pośrednim, które jest małoinwazyjne a przynosi efekty zarezerwowane do tej pory dla leczenia chirurgicznego jest laser frakcyjny CO2 (Edge ONE), który w trybie pracy Ultra Mode nadaje się do tzw odmładzania pochwy (LVR laser vaginal rejuvenation) jak również u wybranych pacjentek do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Efekty terapii frakcyjnej są długotrwałe.

Zasada oddziaływania na ścianę pochwy lub skórę jest następująca: promieniowanie lasera frakcyjnego CO2 powoduje odparowanie (ablację) licznych mikrokolumn nabłonka tworząc wzór równomiernie rozmieszczonych stref mikrouszkodzeń termicznych (tzw kolumn koagulacji) otoczonych zdrową nienaruszoną tkanką. Kolumny koagulacji stanowią jedynie 7-20% powierzchni skóry lub ściany pochwy poddanej koagulacji, dzięki temu proces gojenia zachodzi niezwykle szybko, a zabieg nie powoduje powstawania widocznych ran (krwawienie przy zabiegach jest sporadyczne i minimalne).

Działanie lasera z jednej strony powoduje wspomnianą wyżej ablację (punktowe odparowanie zewnętrznych warstw nabłonka pochwy lub naskórka) a z drugiej strony dochodzi do przegrzania w głębszych warstwach tkanek, co prowadzi do tzw remodelingu skóry, ściany pochwy, czy też tkanek otaczających cewkę moczową.

W badaniach histopatologicznych porównujących tkanki przed i po zbiegu wykazano, iż u pacjentek po zabiegach dochodzi do: zwiększenia ilości fibroblastów (komórek , które produkują kolagen) zwiększenia stężenia kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów w konsekwencji do pogrubienia ściany nabłonka (Salvatore, Gaspar).

Przeciwwskazania do zabiegu laserem frakcyjnym:

  • stosowanie sterydów lub retinoidów,
  • aktywne zakażenia pochwy,
  • nieprawidłowy wynik badania cytologicznego szyjki macicy,
  • ciąża.

Przygotowanie do zabiegu laserem frakcyjnym
Zabiegi wykonywane są po zakończeniu menstruacji przy braku przeciwwskazań i nie wymagają specjalnego przygotowania.

Przebieg zabiegu laserem
U pacjentki w pozycji ginekologicznej do pochwy wprowadza się specjalny skaner, który lekarz wykonujący zabieg obraca tak aby uzyskać pokrycie całej powierzchni ściany pochwy impulsami lasera. Zabieg trwa około 20 min. W trakcie zabiegu pacjentka może odczuwać nieznaczne pieczenie i ciepło.

Rekonwalescencja
Przez 1 do 3 dni utrzymuje się nieznaczne pieczenie, które można skutecznie niwelować irygacjami z rumianku lub globulkami z kwasem hialuronowym. Często występują wodniste, różowe upławy, które ustępują w ciągu tygodnia od zabiegu. Pełna regeneracja następuje po 4-6 tygodniach.

Laser frakcyjny Edge ONE w trybie pracy CW (fali ciągłej) jest również doskonałym, niezwykle precyzyjnym nożem chirurgicznym nadającym się do pełnego spektrum zabiegów chirurgiczych, także w zakresie ginekologii operacyjnej i estetycznej. Stosowanie tego typu lasera chirurgicznego umożliwia wykonanie operacji bez wystąpienia krwawienia. W trakcie pochłaniania energii przez uwodnioną tkankę, dochodzi do odparowania wody i wytworzenia w tym miejscu precyzyjnej strefy koagulacji bez uszkodzenia termicznego otaczjących tkanek, dzięki czemu proces gojenia jest niemal bezbliznowy.

 
Napisz do nas
Newsletter
Lokalizacja
Kontakt

tel. 662 065 330
info@profemina.lubin.pl
ul. Jana Pawła II 92
59-300 Lubin
Odwiedź nas na Facebook
Instagram


CDT Medicus