Leczenie nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu (NM), czyli jego bezwiedne oddawanie w różnych sytuacjach dotyka, jak się szacuje, od 17-15% wszystkich kobiet po menopauzie. Ten, do niedawna przez większość naszych pacjentek, głęboko skrywany problem bardzo poważnie odbija się na jakości życia we wszystkich jego aspektach.
Najczęstszą postacią nietrzymania moczu u kobiet jest tzw. nietrzymanie wysiłkowe, które charakteryzuje się "gubieniem" moczu w sytuacji wzrastania ciśnienia śródbrzusznego (kichanie, kaszel, śmiech). Drugą z kolei odmianą jest nietrzymanie "z wypierania", gdzie dominuje uczucie gwałtownej potrzeby oddania moczu (nagłomocz) często tuż po mikcji. U podłoża tej postaci nietrzymania moczu leżą zmiany natury neurologicznej (pęcherz neurogenny, nadreaktywny).
Obecnie dysponujemy małoinwazyjnymi i relatywnie bardzo skutecznymi metodami leczenia. Zabiegami "taśmowymi", implanty siatkowe oraz injekcje okołocewkowe w wydatny sposób leczą wysiłkowe nietrzymanie moczu. Postęp w farmakoterapii oraz zastosowanie botuliny bardzo istotnie pomaga pacjentkom cierpiącym z powodu "pęcherza nadreaktywnego".
Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć. Im prędzej podejmiemy decyzję o jego rozpoczęciu tym będzie ono krótsze i efektywniejsze.