Gabinety Specjalistyczne "Pro Femina"
zdjecie0.jpg.jpgzdjecie1.jpg.jpgzdjecie2.jpg.jpgzdjecie3.jpg.jpgzdjecie4.jpg.jpgzdjecie5.jpg.jpgzdjecie6.jpg.jpg
ZDROWIE
MACIERZYŃSTWO
URODA

Laparoskopia


W XXI wieku techniki endoskopowe wykorzystywane są niemal w każdej dziedzinie medycyny. W ginekologii, jako małoinwazyjne sposoby diagnostyki i leczenia schorzeń narządu rodnego kobiety, stosuje się między innymi histeroskopię (kanał szyjki i jamy macicy) oraz laparoskopię (jama brzuszna z macicą, jajowodami i jajnikami). Takie operacje wykonujemy w Oddziale ginekologii jednego dnia Szpitala CDT Medicus, gdzie dysponujemy najwyższej jakości sprzętem endoskopowym. Jego odpowiednie zastosowanie pozwala na szybką diagnostykę i leczenie w ramach krótkiego,  jednodniowego pobytu w szpitalu.
Na czym polegają i jak przebiegają poszczególne zabiegi ?

Laparoskopia, czyli operacja przez „dziurkę od klucza”
Zabiegi laparoskopowe opierają się na wprowadzeniu do jamy otrzewnowej narzędzi o średnicy 2-10 mm. Przez małe nacięcie w okolicy pępka zostaje wprowadzony gaz, który tworzy bezpieczną przestrzeń, tak by umieścić kolejno układ optyczny, dzięki któremu operator może obserwować na ekranie monitora narzędzia i kontrolować zakres swoich ruchów. Instrumenty chirurgiczne wprowadza się przez powłokę brzucha, po uprzednim nacięciu skóry skalpelem przez dwa lub trzy mniejsze nacięcia poniżej i bocznie od pępka. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.
Laparoskopia sprawdza się idealnie w przypadkach diagnostyki i leczenia niepłodności. Wykorzystać można ją także przy podejrzeniu wad rozwojowych macicy. W sytuacjach nagłych, takich jak skręt torbieli jajnika czy ciąża pozamaciczna, ze względu na swą wartość diagnostyczno-leczniczą, a także kosmetyczną, bywa niezastąpiona. Zakres możliwości operacyjnych praktycznie pokrywa się z tym, jaki daje klasyczne otwarcie brzucha.

Dlaczego właśnie laparoskopia ?
Ten sposób leczenia zapewnia pacjentce zdecydowanie bardziej komfortowy przebieg pooperacyjny, mniejsze ryzyko powikłań śródoperacyjnych, świetny efekt kosmetyczny oraz znacznie szybszą rehabilitację w porównaniu do laparotomii (klasyczna technika operacyjna) i sprawny powrót do normalnego życia
Techniki laparoskopowe pozwalają na przeprowadzanie większości operacji ginekologicznych wykonywanych wcześniej na drodze konwencjonalnej chirurgii. W ich przebiegu dochodzi do minimalnego uszkodzenia tkanek, dzięki temu pacjentka może być wcześniej wypisana do domu po operacji, przeważnie w kolejnej dobie.

Zakres wykonywanych przez nasz zespół operacji:

Laparoskopowe wyłuszczenie torbieli jajnika. Torbiele jajników, zwane potocznie cystami, powstają często w przebiegu endometriozy, mogą być zmianami wrodzonymi - torbiel dermoidalna, czy też powstawać w wyniku zaburzeń cyklu miesiączkowego (torbiele krwotoczne, surowicze). Z ich występowaniem wiąże się ryzyko skrętu przydatków, pęknięcia z następowym krwawieniem do jamy brzusznej oraz ryzyko charakteru złośliwego zmiany. Każda usuwana torbiel poddawana jest badaniu histopatologicznemu. Pacjentki zwykle następnego dnia po zabiegu opuszczają oddział.

Laparoskopowe usunięcie jajowodów zmienionych przez wodniaki lub ciążę pozamaciczną.

Laparoskopowe usuwanie zrostów i diagnostyka zespołu bólowego miednicy mniejszej.

Laparoskopowe wyłuszczenie mięśniaków macicy. Zabieg przeprowadzany w sytuacji, gdy leczenie zachowawcze jest nieskuteczne: problem dotyczy pojedynczych zmian bądź też pacjentka wymaga zachowania macicy. Ma to miejsce wielokrotnie u pacjentek w wieku rozrodczym, planujących ciążę. Możliwość usunięcia mięśniaków zależna jest od ich lokalizacji. Miejsca po usuniętych mięśniakach zszywa się nićmi, odtwarzając wyjściowy kształt macicy.

Laparoskopia ze sprawdzeniem drożności jajowodów oraz oceną anatomii macicy i przydatków – diagnostyka u pacjentek leczonych z powodu niepłodności.
W trakcie zabiegu podaje się kontrast przez aparat założony na szyjkę macicy, ocenia przebieg i funkcję jajowodów, sprawdzając wypływ podanej substancji do jamy brzusznej. Nie do przecenienia jest także usunięcie ewentualnych zrostów i przywrócenie jak najbardziej anatomicznych warunków.
Zgodnie z zaleceniami towarzystw naukowych zalecamy również możliwość podania substancji w formie żelu pod koniec zabiegu w miejsca operowane w celu minimalizacji ryzyka powstania zrostów pooperacyjnych. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo poprawy komfortu życia, zwłaszcza u pacjentek z dużą skłonnością do powstawania zrostów i ma znaczenie u osób starających się zachować płodność.


 
Napisz do nas
Newsletter
Lokalizacja
Kontakt

tel. 662 065 330
info@profemina.lubin.pl
ul. Jana Pawła II 92
59-300 Lubin
Odwiedź nas na Facebook
Instagram


CDT Medicus