Najczęstsze pytania
1. Ciężarne kobiety kochają witaminy i mikroelementy, a zwłaszcza...
Kwas foliowy - 0,4mg/dobę, chyba że urodziłyśmy dziecko z wadą układu nerwowego - wtedy 4 mg/dobę.
Jod - powinno się go spożywać 150-200 mcg/dobę.
Wit. D3 - kiedy mało słońca, mało też wit. D3, tak ważnej dla kośćca płodu. Uzupełniajmy więc D3 od początku ciąży.
DHA - Buduje mózg płodu i wpływa na jego rozwój. Nie zawsze mamy go wystarczająco dużo w diecie, więc przyjmujmy suplementy.
Magnez - wpływa na rozwój układu mięśniowego i nerwowego, poprawia metabolizm kości, ale także pomaga w skurczach łydek i mięśni prostych brzucha.
Żelazo - przy niedoborze hemoglobiny uzupełniajmy żelazo.
2. Zdrowa dieta to podstawa. Suplementuję ją tym, czego w niej nie ma...
Słusznie - ale nie przesadzajmy z ilością witamin, gdyż może to prowadzić do zwiększenia nadmiernej masy urodzeniowej dziecka.
3. Ważne !!!
Nie jemy surowego mięsa ani serów pleśniowych.
Jemy ryby (źródło kwasów omega-3), zwłaszcza tłuste i morskie, 1-2 razy w tygodniu. Trzeba uważać na metale ciężkie (rtęć) i dioksyny, dlatego najlepiej spożywać różne gatunki ryb.
Jemy też owoce (błonnik - rewelacyjny przy zaparciach). Unikamy słodyczy...
Pijemy 2 litry płynów dziennie - wodę, herbatki owocowe, mleko.
4. Ile mogę przytyć w ciąży ?
W jakich granicach możemy przytyć, mówi nam nasz BMI. Obliczymy go, dzieląc masę ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu (jeżeli BMI < 19,8, możemy przytyć 2,5-18 kg; jeżeli BMI będzie między 19,8 a 26, możemy przybrać na wadze 11,5-16 kg, a przy BMI > 29 uważamy, by nie przytyć ponad 7 kg).
5. Ciągle mi niedobrze i mam zaparcia...
Żeby wygrać z mdłościami, posiłki należy spożywać często, jeść to, co się lubi, a zwłaszcza pokochać imbir w każdej postaci - gdyż łagodzi nudności. Nie jedzmy za to na noc i suplementujmy dietę witaminą B6.
Na zaparcia należy dużo pić. Dobrze działa woda z cytryną na czczo, dieta bogata w błonnik, suszone owoce. Lepiej unikać białych bułek, makaronu i czekolady. Są niezdrowe i tuczą.
6. Chciałabym korzystać z seksu, bo po porodzie libido spada...
W prawidłowo przebiegającej ciąży nie ma przeciwwskazań do seksu. Trzeba go unikać w ciąży bliźniaczej lub jeśli kiedyś doszło do poronienia.
7. Zgaga, łamanie w krzyżu i żylaki
Niestety, zgaga trwa przez całą ciążę. Można przyjmować preparaty zatwierdzone w ciąży do neutralizacji pH treści żołądkowej, przestrzegać diety z małą ilością węglowodanów, unikać tłustych pokarmów, używek i czekolady.
Macica uciska otaczające ją tkanki, powstaje nadmierna lordoza i boli krzyż. Warto zmieniać pozycję i znaleźć dla siebie właściwą, stosować masaże bezpieczne w ciąży, chodzić na basen.
Żylaki kończyn dolnych i odbytu w ciąży to zmora... Pomaga unikanie wysokich temperatur i zaparć.
8. Kawa, farbowanie włosów i cała reszta... mojego przyjemnego życia
Kawy należy unikać, ewentualnie wypić jedną słabą dziennie. Włosy można farbować, nikt nie lubi siwizny.
9. Podróże ? Owszem...
Samolotem ? Jak najbardziej, ale należy unikać 20-godzinnych lotów... I może nie w tropiki (za gorąco i za dużo chorób). Przed podróżą samolotem warto poprosić lekarza o leki zmniejszające zastój krwi w naczyniach żylnych i ewentualnie założyć rajstopy przeciwżylakowe. Warto pamiętać, że niektóre linie lotnicze nie wpuszczają ciężarnych po 32 tygodniu ciąży i trzeba mieć zaświadczenie od swojego ginekologa.
A co do samochodu - zawsze podróżujmy w zapiętych pasach bezpieczeństwa!
10. Co z moimi ulubionymi ćwiczeniami ? Dlaczego muszę pamiętać o Keglu ?
Sport możemy uprawiać, jeżeli zawsze go uprawiałyśmy. Korzystajmy z jogi dla ciężarnych. Skoki spadochronowe odłóżmy na później.
Unikajmy sauny.
Mięśnie dna miednicy, tzw. mięśnie Kegla, to cudowna maszyneria pomagająca przy porodzie. Ich wyćwiczenie gwarantuje trzymanie moczu i przyjemność w trakcie seksu...
11. Badania, których nie można przegapić w ciąży
I trymestr
11.-14. tydzień ciąży
Test PAPPA - TEST PRZESIEWOWY NA WADY GENETYCZNE (jeśli lekarz zaleci)
II trymestr
18.-22. tydzień ciąży
USG POŁÓWKOWE i test obciążenia glukozą
III trymestr
33.-37. tydzień ciąży
Posiew w kierunku Streptococcus agalactiae - bardzo ważny przy porodzie