Gabinety Specjalistyczne "Pro Femina"
zdjecie0.jpg.jpgzdjecie1.jpg.jpgzdjecie2.jpg.jpgzdjecie3.jpg.jpgzdjecie4.jpg.jpgzdjecie5.jpg.jpgzdjecie6.jpg.jpg
ZDROWIE
MACIERZYŃSTWO
URODA

HSG. Sonohisterografia


Histerosalpingografia (HSG) polega na uzyskaniu obrazu jamy macicy
i jajowodów dzięki użyciu promieni rentgenowskich. Polega na wprowadzeniu przez drogi rodne kobiety środka kontrastującego, a następnie wykonaniu zdjęć rentgenowskich lub nagraniu filmu, dzięki którym uzyskuje się obraz jamy macicy i jajowodów.

Wskazania do badania:
- Diagnostyka niepłodności-kontrola drożności jajowodów
- Ocena skuteczności leczenia

Przygotowanie:
Dzień przed HSG należy zjeść lekkostrawną kolację, a w dniu badania lekkie śniadanie, a bezpośrednio przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy.Ponieważ podczas histerosalpingografii wykorzystuje się promienie RTG, badanie wykonuje się tylko w pierwszej połowie cyklu menstruacyjnego, przed owulacją, ale po zakończeniu krwawienia. Gdyby badanie zostało wykonane w II połowie cyklu, czyli po owulacji, mogłoby pojawić się niebezpieczeństwo wykonania go we wczesnej ciąży.

Przebieg:
HSG wykonywane jest w pracowni rentgenowskiej i trwa około 10-15  minut. Pacjentka leży jak podczas zwykłego badania ginekologicznego, ma wprowadzony wziernik, który rozsuwając ściany pochwy uwidacznia szyjkę macicy, do której wprowadza się jednorazowy cewnik, przez który wstrzykuje się widoczny podczas prześwietlenia kontrast. Zazwyczaj wykonywane są jedno- dwa zdjęcia. Swobodne przedostanie się kontrastu do jamy brzusznej świadczy o drożności jajowodów, a wszelkie zaburzenia jego przepływu mogą wskazywać na nieprawidłowości.

Możliwe powikłania po badaniu:
- ból podbrzusza - często,
- plamienia- często,
- następowe stany zapalne – b.rzadko (w CDT Medicus podaje się po HSG profilaktyczną dawkę antybiotyku),
- alergia na środek kontrastujący-rzadko.

Sonohisterografia to badanie macicy, które wykonuje się w trakcie diagnostyki niepłodności oraz gdy konieczna jest precyzyjna ocena stanu macicy np. przy niektórych mięśniakach czy polipach macicy. Sonohisterografia to badanie macicy wypełnionej kontrastem przy pomocy aparatu usg. Jest dobrą alternatywą dla histerosalpingografii (HSG). 
Napisz do nas
Newsletter
Lokalizacja
Kontakt

tel. 662 065 330
info@profemina.lubin.pl
ul. Jana Pawła II 92
59-300 Lubin
Odwiedź nas na Facebook
Instagram


CDT Medicus